یادداشت اول: فلسفه و ویژگی های نگارش یادداشت ها در این سایت

Submitted by بابک علوی on Thu, 04/12/2012 - 04:30

به نام خدا. مدت‌ها بود که با انگیزه‌های یادگیری و خدمت حرفه‌ای به دنبال روشی می‌گشتم تا بتوانم برخی ایده‌های دانشگاهی و حرفه‌ای خود را با سایر همکاران، دانشجویان و مدیران علاقه‌مند به اشتراک بگذارم. به علاوه، روشی باشد که بتوانم فیدبک‌هایی را درباره آن ایده‌ها دریافت کرده و فیدبک‌های مفید را نیز با سایرین به اشتراک بگذارم. پس از مدتی بررسی به این نتیجه رسیدم که شاید شیوه حاضر در این وب سایت بتواند شیوه‌ای موثر، سریع و قابل استفاده‌تر از سایر شیوه‌ها باشد. لذا این سایت با کمک برخی دوستان راه اندازی شد. قصد دارم در این سایت مطالبی را بنویسم که دارای ویژگی‌های زیر باشند:

نوآورانه: مطالبی که تا حد توان و امکان تکراری نبوده و الزاماً به‌‌ همان شکل در یک کتاب یا مقاله تحقیقاتی خاص نوشته نشده باشند. بلکه حاصل تاملاتی بر روی منابع علمی گوناگون باشند، به گونه‌ای که دارای ترکیبی نو و یا کاربردی خاص باشند. از اینرو این مطالب برای کامل‌تر و دقیق‌تر شدن نیاز به کار بیشتری در آینده خواهند داشت.
مسئله محور: مطالب متناسب با پرسشهای متداولی باشند که به اقتضایات زمانی مختلف برای افراد مخاطب این سایت به وجود می‌آید. به طور مثال، در برخی اوقات در دانشگاه و یا برخی سازمان‌ها با سوالات و یا ایده‌هایی مشابه درباره موضوعی حرفه‌ای مواجه می‌شوم که مطلب نوشته شده شاید بتواند بخشی از پاسخ به اینگونه سوالات و یا مکمل آن ایده‌ها باشد.
تخصصی و حرفه‌ای: قصد دارم تا حد امکان مطالب نوشته شده حول محورهای تخصصی و حرفه‌ای دانشگاهی و مشاوره ای‌ام باشند.
مختصر: این یادداشت‌ها در عین گویا بودن، دارای حجم کوتاه و متوسطی باشند. مثلا یک تا دو صفحه. از اینرو نباید انتظار داشت که این یادداشت‌ها مانند یک مقاله و یا یک کتاب آموزشی همه ابعاد نظری، تجربی و عملیاتی یک موضوع را به طورکامل بررسی کرده باشند. البته ممکن است به تدریج این یادداشت‌ها کامل‌تر شده و مبنای تهیه یک مقاله علمی و یا کاربردی شوند.
محرک اندیشه: تا حد امکان فضایی برای اندیشیدن بیشتر در انتهای یادداشت‌ها باز گذاشته شود. مثلا یادداشت با طرح سوالات و یا مسیری برای ادامه موضوع به پایان برسند.
در یادداشت‌های بعدی برخی موارد که قبلا تهیه شده‌اند را منتشر خواهم کرد، و ممنون می‌شوم که چنانچه ایده‌هایی در این زمینه دارید را برایم از طریق این سایت ارسال فرمایید. امیدوارم که خداوند در این مسیر مرا یاری کند و از ایده‌های سازنده شما نیز در این راه بهره‌مند شوم.

سید بابک علوی- ۱۷ فروردین ۱۳۹۱

فایل های ضمیمه

Add new comment

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.